Yazı kategorisi: Genel

Küresel Isınma ve İklim Değişikliğinin Sembolü Neden Kutup Ayılarıdır?

Küresel ısınma ve iklim değişikliği dünyamız için artık kaçınılmaz bir gerçek. Bu durum kapsamında düzenlenen kampanyalarda, sivil toplum kuruluşlarında sembol olarak kutup ayılarını görmekteyiz. Peki bu durumdan birçok canlı etkilenirken neden küresel iklim değişikliğinin sembolü kutup ayılarıdır?

Dünyanın öbür bölgelerinde birkaç derecelik sıcaklık farkı görüp bunun sonucunda “Bu yaz da çok sıcak geçecek. ” tarzı cümlelerle karşı karşıya kalırken buzullar aksine doğrudan o birkaç derecelik farkla eriyor. Bu durum karşısında kutup ayıları ve birçok canlının yaşamı tehlikeye giriyor.

Düşünsenize kocaman bir yerde yaşıyorsunuz, o ortama alışık bir şekilde doğup büyüyorsun. Ama gün geliyor kendilerini dünyanın tek sahibi zanneden bir canlı türü yüzünden her gün sizin yaşam alanınız daha çok küçülüyor.

Deniz buzulların dramatik bir şekilde azaldığı bölgede, şuan da buz ve karlarla kaplı olması gereken alanın kuraklaştığı, kutup ayılarının ise yiyecek bulmak için çöpleri karıştırdığı gözlemleniyor. Bunun sonucunda da birçoğu açlıktan ölmekte.

Konu başlığımıza dönecek olursak bu bilgilerin ışığında küresel ısınma ve iklim değişikliğinden en çok etkilenen canlılardan birinin kutup ayıları olduğunu söylemekle yanlış bilgi vermiş olmayız. Küresel ısınma ve iklim değişikliği birkaç yıl önce ilk etkilerini kutuplarda göstermeye başlamıştır. Bu sebeple küresel ısınma ve iklim hareketinin sembolü kutup ayıları olarak ortaya çıkmaya başlamıştır. Evet, küresel ısınmadan etkilenen tek canlı kutup ayıları değildir ama ilk etkilenen canlı türünün kutup ayıları olduğunu söyleyebiliriz.

Vahşi doğada tahmini olarak 25.000 kutup ayısı bulunuyor. Bilim insanları iklim değişikliği durdurulmadığı takdirde önümüzdeki 100 yıl içinde hepsinin öleceği konusunda hemfikir.

Ve son olarak biz insanlar ne bu dünyanın tek sahibiyiz, ne de tek biz yaşıyoruz. Bunu unutmamalı ve her adımımızı buna göre atmalıyız…

Doğa Suden
17 Temmuz 2020 19.00

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s