Yazı kategorisi: Gündem, Genel

Kan Ver, Can Ver !

En son ne zaman kan verdiniz ?, ne zaman birinin hayatını kurtardınız ?

Aslında çok önemli olan bu konuyu biz toplum olarak artık umursamamaya başladık. Bilmem farkında mısınız? Eğer düzenli bir şekilde kan verseydik her gün mahallelerden kan bağışı noktaları anons edilmezdi. Ya da haberlerin gündeminde her gün “KAN STOKLARI BİTİYOR” manşetleri yazılmazdı .

Kızılay’da kan kalmadı arkadaşlar, stoklar bitme noktasına geldi. Aslında kan bağışı gönüllülük esasına dayalıdır. Aynı zamanda toplumsal yardımlaşmanın belki de en önemli noktasıdır. Hiçbirimiz başımıza ne zaman neyin geleceğini bilemeyiz. Sonuçta her gün kazalar ,ameliyatlar yaşanmaktadır ve kana her daim ihtiyaç vardır. Ama bir kan anonsu duyduğumuzda içinde bulunduğumuz umursamaz tavrın bir insanın hayatına mâl olabileceğini asla unutmamız gerekir. Aynı durumun bizim başımıza gelmeyeceğini bilemeyiz.

Şu günlerde stokların bitmesinin büyük bir nedeni virüs olması. Düzenli olarak kan veren insanlar bile “Acaba virüs kapar mıyım?” endişesinden dolayı kan bağışına gitmiyor. Aslında maskemizi taktıktan ve virüse karşı güvenliğimizi aldıktan sonra kan vermeye gitmemek için bir sebep yok. Her gün düzenli olarak tedavilerinde kan alması gereken lösemi hastaları var ve her sene 4 bin 250 akut lösemi vakası eklenme ihtimali var .

En çarpıcı örneği şahit olduğum bir olaydan vermek istiyorum.

Bu sene okulumuz da kan vermek isteyenler için form dağıtıldı. Sadece yirmi kişi “Evet, tanıdıklarım kan verebilir” demiş. Peki okulumuz kaç kişi? Altı yüzü aşkın öğrenci var. Öğrencilerin yalnızca %3’ü evet demiş. Sayı bu denli az olduğundan Kızılay da gelmedi. Arkadaşlar bilinçli olmalıyız, duyarlı olmalıyız! Lütfen en kısa zamanda kan vermeye gidin (aşağıda yazılan gerekli şartları bulundurmak kaydıyla) hem kendin için hem de kurtaracağın insanlar için…

Gülbahar

13 Temmuz 2020 19.00


Kızılay tarafından ilan edilen şartlar:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s