Yazı kategorisi: Genel

Büyük Usta Kemal Sunal

Türk sinemasının kazandığı en büyük armağanlardan biri olan efsanevi komedyen Kemal Sunal’ı 20.ölüm yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

Kemal Sunal, Türk Sinemasına adını altın harflerle yazdırmış, sırtını halka dayamış ve gerçek sevgiyi rol oynadığı film dünyasında bizlere anlatmış biridir. Güldürü sineması denilince de Türkiye’de ilk akla gelen sanatçılar arasındadır.

Kemal Sunal’ın sanat hayatı, lisede felsefe hocası Belkıs Balkır’ın “Sen tiyatrocu olmalısın.” diyerek Kemal Sunal’ı Müşfik Kenter ile tanıştırması sonucu başladı. Daha sonra Ertem Eğilmez’in onu keşfetmesi ile sinema dünyasına atıldı ve izleyenlerin evinden, ailesinden biri haline geldi.

Türkiye onunla beraber dertlere, acılara ve kardeşliğe güldü. Türkiye ekonomik, siyasi ve toplumsal krizlerden geçerken Kemal Sunal sayesinde aile olabilmeyi, arkadaş olabilmeyi ve saflığı öğrendi. İnkar edilemez gerçek şudur ki hala televizyonlarda filmleri oynatıldığında reyting oranlarında üst sıradalarda yer alıyor. Neden mi? Çünkü Türk izleyicisi onunla beraber kahkaha atmayı başarmıştı. İnsanların buna ihtiyacı olduğu dönemlerde gülümsemeyi öğretti. Türkiye, Kemal Sunal ile gülmeyi çok sevdi.

Kemal Sunal oynadığı filmlerde dönemin toplumsal sıkıntılarından nasibini alan karakterleri canlandırmıştı. Fakat toplumsal eleştiriyi göze sokar gibi değil ince, esprili bir dille kırıp dökmeden yapardı.

Kemal Sunal oyunculuk yaptığı dönemde toplumsal gerçekçi bir oyunculuğu güldürü temasıyla bütünleştirerek insanların ufkunu açmaya çalıştı. Filmleri her televizyona çıktığı zaman zevkle izlenecektir. Filmlerindeki gerçeklik ve netlik Kemal Sunal’ın halen popüler bir figür olmasını sağlıyor. Her izlediğimizde ilk defa izliyorcasına heyecanlanmamız ve mutlu olmamız da bundandır. Kemal Sunal, Türk Sineması için büyük bir değerdir. Unutulmayacaktır.

Ustaya büyük saygı ve minnetle…

Doğa Suden

3 Temmuz 2020 19.00

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s