Yazı kategorisi: Genel, Münazara İpuçları

Münazarada Temel Kurallar

Geçen yazımda süre ve söz hakkından bahsetmiştim. Bugün biraz daha temel kurallardan bahsetmek istiyorum o zaman başlayalım.

Kanatlar ve Konumlar;

Bir münazara toplam 8 konuşmacı bulunur. Verilen tezi savunan Hükumet ve teze karşı çıkan Muhalefet kanadı bulunur ayrıca konu her zaman hükumet kanadına verilir. Her bir kanat kendi içinde 2 ye ayrılır.toplamda birbirinden bağımsız 4 takım oluşur. Konuşmacılar sırasıyla

  • Hükumet Açılış Birinci konuşmacı (HA1)
  • Muhalefet Açılış Birinci Konuşmacı (MA1)
  • Hükumet Açılış İkince Konuşmacı (HA2)
  • Muhalefet Açılış İkinci Konuşmacı (MA2)
  • Hükumet Kapanış Birinci Konuşmacı (HK1)
  • Muhalefet Kapanış Birinci Konuşmacı (MK1)
  • Hükumet Kapanış İkinci Konuşmacı (HK2)
  • Muhalefet Kapanış İkinci Konuşmacı (MK2)

Takımların hangi konumda ve salonda oldukları konu verilmeden önce kurayla belirlenir. İsteseniz de istemeseniz de her konuma hakim olmak zorundasınız. Ama her takımda 2 kişi olduğundan dolayı kendi aranızda çıkma sıranızı konuya göre değişirebilirsiniz. Mesela ben son kapanış konuşmalarını beceremediğimden dolayı kapanışı hep takım arkadaşım yapar.

Hazırlık Süreci;

Kanatlarınız ve salonlarınız belirlendikten sonra peşinden konu verilir, ve sesli bir şekilde konferans salonun da okunur. Şayet soru yok ise işte o zaman olayın en çılgın kısmı başlar. Size verilen 15 dakika da argümanlarınızı, örneklerinizi kısacası konuya dair savunmanızı hazırlamak zorundasınız aynı zamanda bu dakikanın bitiminde de salonda olmak zorundasınız aksi taktirde sizin için iyi sonuçlanamayabilir. Çalışma esnasında bulduğunuz her yere oturabilirsiniz yerler,merdivenler eğer önce geldiyseniz masalar ama benim tercihim yer; ya da alışık olduğum için ama eğer HA iseniz o zaman rahatsınız çünkü salonda çalışma hakkına sahipsinizdir.

Konuya hazırlanırken sadece siz ve takım arkadaşınız var. Üçüncü kişiler veya her hangi bir elektronik alet kullanmanız size kötü sonuçlar açabilir. Yazılı kaynak kullanabilirsiniz ama onu taşımak diyelim taşıdın konu ile birebir bir yazılı kaynak taşımak büyük bi şans gerçekten, o yüzden bence yazılı bir kaynağa da gerek yok. Siz sakinseniz ve kendinize güveniyor iseniz gerisi zaten gelir.

Gülbahar

29 Haziran 2020 19.00

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s