Yazı kategorisi: Çeşitli Konular, Gündem, Genel

Hayvanlar için Konuşun!

2020’nin tatsızlıkları her geçen gün artarken gölgede kalan, unutulan veya umursanmayan birçok davamız var. Kadın cinayetleri, çocuk istismarı, töre cinayetleri, hukuk sistemindeki sorunlar, küresel ısınma ve çevresel sorunlar, toplumsal duyarsızlık… Hepsinin hat safhada yaşandığı şu dönemde bir gün olsun ki haberlere baktığımızda bunlardan birine rastlamayalım, bir gün olsun ki hiçbir can kaybı yaşanmasın. Bu sorunlar üzerine gidilmeye çalışılsa da açıkça emeklerin çoğu havada kalıyor. Onca insanın, hayvanın ve doğanın çığlığı sadece boşlukta yankılanmakla kalıyor. Greta Thunberg, ’’ Nasıl cesaret edersin? ’’ diye soruyor ama bir çözüm önerisi üretmiyor. Belki de bu yüzden bu sorunlara dikkat çekiliyor olmasına rağmen hala bunları çözemedik. Ne yazık ki her konuda global krizin yaşandığı bir dönemdeyiz ve ben, bu yazımda hayvanlar hakkında konuşmak istiyorum. Konuşulacak çok şey var, bir yerden başlamak gerek ne de olsa.

Gerek tüm dünyada, gerekse Türkiye’de her gün hayvan katliamlarına dair yeni haberler görüyoruz. Bütün faillerin bir miktar para ödeyip tekrar sokak kalabalığına karıştığını, bazense direk serbest bırakıldıklarına şahit oluyoruz. Hayvan haklarından bahsediliyor ama hayvan hakları nerede sahiden? Önümüze konuluyor her seferinde ama uçup gidiyor sonra. Bunca hayvanın kanı yerde mi kalacak şimdi? Yoksa kanları da mı uçtu gitti? O yüzden mi konuşmuyor kimse?

Yaşanan hayvan katliamlarına örnekler vererek devam etmek istiyorum yazıma. Sakarya’da kolları ve bacakları kesilip atılan yavru köpek vardı, hatırlayın, minicik bedeni bizim hayal edebileceğimizden fazla acıyı çekti ve gitti. İstanbul’da tatlı mı tatlı Dora vardı, hatırlayın, caninin biri tarafından yere öyle sert atıldı ki orada can verdi. Yine İstanbul’daki Coffee’yi hatırlayın, makatına sıcak silikon sıkılmıştı. Sokaklarda yaşayan Paşa ve yavrusunun kemerle dövülüp öldürüldüğünü hatırlayın. Giresun’da baygın halde sürüklenerek yol ortasında bırakılan köpeğin tırların altında can verişini hatırlayın. Aracın arkasına bağladığı köpeği arabayla sürükleyerek öldüren sınıf öğretmenini hatırlayın. Tarsus’ta tecavüze uğrayarak öldürülen köpeği hatırlayın. Ankara, Batıkent’teki köpek katliamımı hatırlayın. Aç olduğu için yola inen ve araba çarpması sonucu ölen ve sürücü tarafından arabamı bozdun diye dövülen ayıyı hatırlayın. Bağcılar’da yerden yere vurularak yavruları öldürülen anne kediyi hatırlayın. Deneyler için kullanılan onca hayvanın çöp gibi atılışını unutmayın. Hayırsız Ada’ya bırakılan on binlerce köpeği unutmayın. Seslerinin İstanbul’un çeşitli bölgelerinden nasıl duyulduğunu, hayvanların açlıktan birbirlerini nasıl yediğini unutmayın. Sırf canı istedi diye yakılan, gözleri oyulan, derisi yüzülen, zehirlenilen, tecavüze uğrayan ve katledilen hayvanları unutmayın. İspanya’da boynuzları yakılarak öldürülen boğalar için konuşun. Yulin’de canlı canlı haşlanarak öldürülen hayvanlar için konuşun. Filipinler’de etin kanlı olduğunda daha lezzetli olduğuna inandıkları için dövülerek ve acı çektirilerek öldürülen tavuklar için konuşun. Tüyleri yolunan tavşanlar için konuşun. Psikolojileri bozularak kürkü yolunan tilkiler için konuşun. Afganistan’da zevk için dövüştürülen köpekler için konuşun. Nepal’deki festival için acımasızca katledilen milyonlarca hayvan için konuşun. Bulgaristan’da gelenek adı altında asılarak öldürülen köpekler için konuşun. Mezbahalarda acı verici biçimlerde öldürülen hayvanlar için konuşun. Hayvanlar için konuşun, onlar konuşamıyorlar.

Bunlar dışında yapabileceğiniz birkaç şey daha var:

1- Günlük hayatınızda bir hayvana şiddet veya sataşma gördüğünüzde sessiz kalmayın.

2- İnternetteki imza toplama kampanyalarına katılın. (change.org vb.)

3- Gerektiğinde CİMER’e şikayette bulunun.

4- Ormanamama gibi sitelerden çorak araziye atılmış, ölüme terk edilmiş, ulaşması zor hayvanı besleyen insanlara bağış yapın.

5- WWF, Greenpeace gibi doğal hayatı koruma ve nesli tükenen hayvanlar üzerinde çalışan kurumlara bağış yapın.

6- Barınaklara mama bağışında bulunun.

7- Kendi mahalle, sokak ve çevrenizdeki hayvanları besleyin.

8- Hasta veya yardıma ihtiyacı olan bir hayvan gördüğünüzde uzaklaşmayın, en yakın veterinere götürün.

9- Hayvanlar üzerinde deney yapan markaları kullanmayın veya alışverişinizi minimum düzeye indirin.

10- Cruelty-free ibaresi bulunan ürünler satın alın.

11- Deri ve kürk kullanmayın. Gerekirse markaları boykot edin.

12- Et ve hayvansal gıdaları tüketmeye devam etmek istiyorsanız bu ürünleri güvenilir markalardan almaya çalışın ve tüketiminizi minimuma indirin.

13- Okulunuzda veya kendi aranızda mama bağışı veya destek için para toplayın, etkinlikler düzenlemeye çalışın.

14- Sosyal medyayı kullanın.

  Eğer ki insanlığınızı kaybetmediğinize inanıyorsanız, dünyayı ve ülkenizi biraz olsun güzelleştirmeye çalışırsınız. Bu yazımda elimden geldiğince hayvanlara nasıl yardım edebileceğinizi anlatmaya çalıştım ve geçmişte yaşanan vakalara dikkat çektim. Daha fazlasının listeye eklenmemesi dileğiyle.

Yağmur

27 Haziran 2020 19.00

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s