Yazı kategorisi: Çeşitli Konular, Genel

Kalem, Kılıçtan Keskin midir?

Güzel Türkçemizin güzide atasözlerinden olan “Kalem, kılıçtan keskindir / üstündür.” sözüne bakacağız. Gerçekten kalem kılıçtan üstün mü? Yoksa eşitlik söz konusu mu? Aksine kılıç daha üstün mü?

Aslına bakacak olursak bu söze farklı konjonktürlerde bakmamız gerekir.

Eğer Orta Çağ’da veya daha öncesinde yaşıyorsak kılıcın daha üstün olduğu su götürmez bir gerçek. Kas gücünün her şey olduğu dönemde elbette kalem diyemeyiz. Bir şeyi istersin olmazsa ikna ya da çaba sarf etmezsin, vurursun masaya yumruğu ya vezir olur ya da rezil olursun. Maalesef o dönemler için bu alışagelmiş bir durum. Kaldı ki tek amacının hayatta kalmak olduğu bir dönemde de aksi tahmin edilmez.

Farklı bir bakış açısına geçmeden önce bir şeyi dikkatle belirtmek isterim. Bu atasözümüzde kalem, bilgiyi bilgeliği; kılıç ise kaba kuvveti, şiddeti temsil ediyor. Ancak burada daha detaylı incelemek isterim.

Şimdi ise yazıyı asıl yazma amacım olan ve konuyu buraya getirmek için çabaladığım hususa gelelim. Kalemin üstünlüğü… Aslında hepimizin burada hemfikir olduğu kanaatindeyim. Kaleme sadece bilgi olarak değil de yazı, edebiyat olarak bakacağız.

Günümüz dünyasında kaba kuvvet kullanmak “rasyonel” olan hiçbir kimsenin tercih edeceği bir şey değildir. Her ne pahasına olursa olsun yaptırımları ağır olan bir şeyi kimse tercih etmemeli. Sadece yaptırım olarak bakmamak da lazım, sorunları kuvvetle çözmek insan haklarına da tecavüzdür. Aklını kullanmakta zorluk çekenlerin tercih ettikleri yoldur. Şiddet artık günümüz dünyasına anakronik düşmektedir.

Şimdilerde düşüncelerini aşılamak istiyorsan makaleler, yazılar yazıyorsun. Başka fikri yermek için de aynısı geçerli. Yazarlar hayata dair mesajlarını, çıkarılacak derslerini kalemleriyle veriyor. Bir şeyi elde etmek istiyorsan ikna ediyorsun. Yani bilgini kullanıyorsun. Kaleminden faydalanıyorsun.

Ah, şu sosyal medya!.. İnsanların kendini yeniden keşfettikleri, basılı olmayan gazete ve o gazetenin köşe yazarları bizlerin daima bir şeyler yazdığımız Twitter. Twitter’ı da kalem statüsünde sayabiliriz bence. Herkes her şey hakkında bir tweet atabiliyor. Görüşünü, düşüncesini tweetleyebiliyor. Artık hoşuna gitmeyen şeyleri değiştirmek için kendini paralamana ihtiyaç yok. Bir hashtag açıyorsun ve TrendTopic olasıya kadar tweetliyorsun. Sesini kolayca duyurabiliyorsun. Devlet başkanları bile Twitter’dan restleşebiliyor. Ülkelerarası gerginliğin sebebi bir tweet olabiliyor. Rusya veya Birleşik Devletler Twitter’dan kavga edebiliyorlar. Bir siyasi eski usul basın mensuplarını toplayıp açıklama yapmıyor. Bir tweet atıyor ve yetiyor. Kalem kelimesinin 21. yüzyılda yekvücut etmeyi başarabilen bir yapı aslında Twitter. (Not: Bu bir Twitter virali değildir.) Yukarıda kılıcın yani kaba kuvvetin artık yeri olmadığını söylemiştim. Ancak bazı insanlar kaba kuvvetin toplumsal olarak gayriahlaki kabulünden sonra ona eşdeğer bir şekilde bunu kalemiyle -Twitter ile- gerçekleştirebiliyor. Maalesef bu da zorbalık oluyor. İnsan doğası nasıl beceriyorsa kaba kuvvetten uzak durup lafları ve tutumuyla kaba kuvvet etkisi yaratabiliyor. Buna Trump’ı örnek vermek isterdim de Guantanamo soğuktur şimdi… Adamcağız nasıl beceriyorsa süper ayrıştırıcı ve ofansif tweetler atabiliyor. Bu da maalesef kalemi kılıca denk gelmesine sebebiyet veriyor.

Zaman ne olursa olsun bilgi ve bilgelik en üstün şeydir. Akıl ile çözülemeyecek hiçbir problem yoktur. Yeter ki kullanmasını becerelim.

Uzun lafın kısası diyeceğim şu, Kalem sen istersen kılıçtan üstündür. Evet, eskiden -Orta Çağ- şartlar gereği kılıç daha üstündü ama artık olmamalı. Sen kalemini kılıç etkisi yaratmak için kullanırsan kalemin kılıcından üstün olmaz, kalemin kılıcın olur. Şimdi hep beraber kalemimizi kılıçtan daha üstün tutmak için onu kılıcın bütün negatifliklerinden ve kötülüklerinden arındıralım. İnsan haklarına saygılı bir biçimde kullanalım. Unutmayalım kalem, akıl ve bilgelik ile birleşirse kılıçtan katbekat üstündür!

Tarık

25 Haziran 2020 19.00

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s