Yazı kategorisi: Genel

Coğrafya Kader midir?

Sizce gerçekten coğrafya kader midir? İnsanların hayatına coğrafyanın etkisi var mıdır? Yoksa bu yalnızca insanların kusurlarını örtmek için bulduğu bir bahane midir?

Bana göre coğrafyadaki Doğa faktörler ve doğal afetler insan yaşamını etkiler.

Bu yargıyı biraz daha açmak gerekirse; Kuzey Avrupa ülkelerinde yani İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya gibi ülkelerde intihar oranının yüksekliğinin nedenlerinden birinin güneşin az görülmesi ve gün sürelerinin çok kısa olmasıdır. Bu kesinlikle ülkelerinin coğrafi konumuyla alakalıdır ve coğrafyanın insanlar üzerinde ki etkisidir.

Bu başlık altında kendi ülkemizden bir örnek verecek olursam. Türkiye deprem bölgesidir. Türkiye Cumhuriyeti olarak gerek birey gerek devlet bazında depremin etkilerini azaltmak ve oluşan hasarı telafi etmek için ekstra harcamalara katlanmak zorunda kalıyoruz. Fakat Brezilya ve Kanada gibi ülkelerde aktif fay hattı olmadığı için bu tarz sorunlar yok, onlar bu tarz harcamalara veya can kayıplarına maruz kalmıyorlar. Depremler için harcayacakları parayı başka alanlara harcıyorlar.

Ayrıca zaman içinde insanlar yaşamlarını coğrafyaya adapte etmek zorunda kalmışlardır.

Bu yargı için tekrardan deprem konusuna dönecek olursam. Deprem bölgelerinde artık depreme dayanıklı evler inşa edilmekte ve insanlar deprem bölgelerinde bu hususu daha fazla önde tutmaktadırlar. Normal bir ev almaktansa deprem riskinin az olduğu şehirlere gitmekte ve hayatları bu durum yönünde değişmektedir.

Diğer bir örneğim ise Nil Nehri tarımın temel taşıdı ancak nehir zaman zaman taşıyordu. Mısırlılar bununla baş etmek için takvimi icat ettiler. Bunun nedeni ise coğrafyaya adapte olmak istemeleridir.

Başka bir örnek daha verecek olursam; Finlandiya hem kuzey ülkesi ve intihar oranının yüksek olduğu bir ülke bu yüzden Finlandiya eğitim sisteminin çok güzel olduğu ile ilgili çok şey duyuyoruz. Bunun altında yatan asıl sebep ise Finlandiya öğrencilerini hobilerine, yeteneklerine ve mutlu olacakları şeylere yönlendiriyor. Çünkü intihar oranını azaltmaya çalışıyorlar.

Eminim ki içinizde bu yazıyı okurken Kuzey Kore ve Güney Kore’nin coğrafyası aynı olmasına rağmen gelişmişlik durumunun farklı olduğunu ve oradan yola çıkarak da coğrafyanın kader olmadığını düşünenler vardır. Fakat orada şöyle bir durum söz konusu; Güney Kore batı dünyasının, Amerika’nın ve NATO’nun ileri karakoludur. Amerika komünizmi, Rusya’yı ve Çin’i durdurmak için orayı bütün imkanlarıyla desteklemiş ve böylelikle Güney Kore’nin refah seviyesi yükselmiştir. Böylelikle kaderi belirleyen ülkenin politik ve siyasi durumu olmuştur.

Verdiğim tüm bu örneklerin doğrultusunda ben coğrafyanın kader olduğu düşüncesindeyim. Ayrıca Rus yazar Ivan Gonçarov’un Oblomov kitabında da dediği gibi ” Batıda hayaller gerçekleştirmek için kurulur, doğuda gerçeklerden kaçmak için.” Coğrafya tamda bu yüzden kaderdir…

Coğrafya Kader midir?” için bir yorum

  1. Doğacım yazmak eylemi başlı başına emek, yetenek ve cesaret gerektirir.Dolayisiyla tüm bu özelliklere sahip olduğunu görmek gurur verici.Tabii yazabilmenin daha dogrusu iyi bir yazar olabilmenin yolu da surekli ve düzenli okumalardan geçer.Emegine sağlık…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s