Yazı kategorisi: Münazara İpuçları

Münazarada Süre ve Söz Hakkı

Münazarada çok fazla kural vardır. Süre de bunun belli bir yapısını oluşturur. Kürsüye çıkıp konuşmaya başladığınız zaman süre tutucu tarafından süreniz başlar. Toplam konuşma süreniz 7 dk 20 sn dir. Bu süreyi geçtikten sonra jüri kalemi bırakır, siz devam etseniz bile dediklerinizi not olmaz. Bunun yanında belli aralıklarda konuşmacıya süresi hakkında bilgi vermek için alkış sesi yapılır. Aynı zaman da konuşmacıda kendini kontrol etmek için telefonundan kendide süresini tutabilir

0.00-1.00 bu süre aralığında konuşmacı jüriyi selamlar, konuşmada neyden bahsedeceğini nerelere değineceğini açıklar ve temel argümanlarını söyler. Bu aralıkta soru hakkı verilmez sürenin bittiğini 1 alkış sesi ile anlarız.

1.00-6.00 dakikalarına gelirsek konuşmacı bu aralıkta argümanlarını söylemesi var ise çürütmelerini yapması gerekir, sorusu olan var ise söz hakkı vermelidir aksi taktir de jüri tarafından değerlendirilir. Çünkü 6 dk bittikten sonra söz hakkı istense de verilemez kural dışı bir hareket olur. 6. dakikanın bitmesinde de aynı şekilde 1 alkış sesiyle anlaşılır.

6.00-7.00 konuşmacı bu aralıkta süresinin sonlarına geldiğini anlar konunun özetini verir konunun özeti bahsettiğiniz konuyu desteklediğinize dair olur. Dakikaların bitmesi diğer ikisinden farklı olarak 2 alkış sesi yapılır.

7.00-7.20 konuşmacı bu aralıkta konuşmasını bitirmesi gerekmektedir. 3 alkış sesi ile uyarılır hala devam etse bile jüri söylediklerini dikkate almaz. Genelde de süre bittiği zaman devam pek edilmez ama arada bazı münazırlar ısrarla devam edebilir.

Tabi ki her zaman sürenizin hepsini bitiremeyebilirsiniz ki illaki sizin uzak olduğunuz bir konu gelir ve daha az konuşmak zorunda kalabilirsiniz. Münazara da sürenin uzunluğundan çok iceriği daha önemlidir. Yani sen 7dk 20 sn doldurmussundur ama sürekli kendini tekar ettiysen ya da aynı konudan defalarca bahsettiysen bu senin aleyhine sonuçlanır. Ya da 5 dakika konuşmussundur,ama argümanlarını açıklamış örneklerle süslemissen eğer, o konuşma senin için daha faydalı olur. 1 veya 2 dakikalık konuşmalarda jüri tarafından olumsuz şekilde değerlendirilir. Çünkü sonuçta 1 veya 2 dakikada bir konu anlatılamaz. Kısacası sürenin uzunluğu değil içeriği daha önemlidir.

1.00-6.00 dakikalarında konuşmacıya soru sorulabileçeğinden bahsetmiştim onunda belli başlı kuralları vardır. Gelin bide onlara bakalım.

  • Soru sorma süresi 15 saniyedir süre bittikten sonra konuşmacı devam edin demesse yerine oturmak zorundadır.
  • Soru sormak isteyen kişi “bu noktada” yada parmak kaldırarak söz hakkı vermesini bekleyebilir. Konuşmacı o an argümanını açıklıyor ise soru sormak isteyen kişiye “Daha sonra alıcam” da diyebilir.
  • Soru sormak isteğen kişi bağırarak, sert bir şekilde soruyu söylememesi gerekir.

Gülbahar

15 Haziran 2020 19.00

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s