Yazı kategorisi: Çeşitli Konular, Genel

Okyanuslar Ne Kadar Derin?

Ufuk çizgisinin ayırdığı bulutlu gökyüzünü ve engin dalgalarıyla dalgalanan masmavi okyanusu bir tekneden izlediğinizi düşünün. Gökyüzü ve ötesi hakkından bilgilerimiz ve deneyimlerimiz olduğu kadar okyanuslar ve derinlikleri hakkında çoğu şeyden habersiziz. Okyanus, mavisiyle ve görkemiyle bizi etkiliyor etkilemesine ama bu okyanuslar ne kadar derine gidiyor? O derinliklerde kimler yaşıyor? Uzayı bildiğimiz kadar biliyor muyuz okyanusları? Biz yüzeyde yüzeyken aşağılarda, çok aşağılarda neler oluyor?

Dünya’nın dörtte üçü okyanuslarla çevrilidir ve okyanusların derinliği her yerde farklıdır. Bu derinlikleri belirtmek için okyanusun katmanları kullanılır. En yukarıdaki katmana, yani su yüzeyine ’’ Güneş Işığı Bölgesi ’’ denir. İlk 40 metrede genellikle dalgıçlara rastlarsınız. 100 metreye ulaştığınızda ise daha derine dalış insanlar için tehlikeli hale gelmeye başlar. Ancak serbest scuba dalışçısı Herbert Nitsch 214 metreye, bir diğer scuba dalışçısı Ahmed Gabr 332 metreye kadar dalmıştır. Serbest scuba dalışında tüp kullanılmadığını, Herbert Nitsch’in tek bir nefeste 214 metreye daldığını özellikle açıklama gereği duyuyorum çünkü bu başarısı ona ’’ Dünyadaki En Derin Adam ’’ unvanını getirmiştir.

Daha da derine indiğimizde ’’ Alacakaranlık Bölgesi ’’ne ulaşırız. 443 metreye ulaştığımızda New York’ta bulunan tepetaklak edilmiş Empire State binası kadar dalmış oluruz. 500 metreye ulaştığımızda balinaların daldığı maksimum derinliğe, 535 metreye ulaştığımızda ise korkunç dereceye ulaşan su basıncına ulaşırız. Bu derinlikte su basıncı, bir kutup ayısının bir bozuk paranın üzerinde durduğu kadardır. 830 metreye indiğimizde ise tepetaklak edilmiş Burj Khalifa binasına, yani dünyadaki en uzun binanın boyuna ulaşırız.

’’ Geceyarısı Bölgesi ’’ 1000 metreden itibaren başlar ve bu bölgeye güneş ışığı ulaşamaz yani tamamıyla karanlıktır. Ayrıca bu derinlikteki su basıncı, Venüs’e ayak bastığınızda hissedeceğiniz basınca eşittir. 2.250 metre dev kalamarların ve sperm balinalarının daldığı maksimum derinliktir. Sahi hiç dev kalamar görmüş müydünüz? Kendilerinin gözleri bir yemek tabağı kadardır ve dokungaçlarındaki sivri dişler jilet kadar keskindir. Bazen balinalarla savaşlara girerler, bu yüzden çoğu balinada çizik izlerine rastlanır. 3.800 metreye geldiğimizde Titanik’in enkazına ulaşırız.

’’ Abisal Bölge ’’ 4.000 metreden itibaren başlar ve uzaylı görünümlü korkunç su canlılarına ev sahipliği yapar. Fener balığı, Engerek balığı, Japon örümcek yengeci gibi canlılar burada yaşıyor. Bu canlıların tabii ki bu derinliğe ve bu basınca adaptasyonları var. Renkleri Genellikle ya siyah, ya kırmızı ya da transparandır çünkü güneş ışığı hiç görmemişlerdir. Ayrıca devlik de bu derinlikte yaşayan canlılarda bulunan bir diğer özellik. Ayrıca çoğu yüzyıllar boyunca yaşayabiliyor.

’’ Siper ’’ 6.000 metre ve daha da derini olan bölgeye denir. Siperler okyanusun en derin noktalarıdır. Bu derinliklerde su basıncı, bir insanın 50 tane jumbo jet taşımasıyla eşdeğerdir. 8.848 metrede tepetaklak edilmiş Everest Dağı’nın derinliğine ulaşırız. 10.972 metrede ise gökyüzünde yolcu uçaklarının maksimum uçma yüksekliği kadar derine inmiş oluruz.

10.994 metreye geldiğimizde ise dünyanın en derin noktasına, Challenger Çukuru’na gelmiş oluyoruz. Challenger Çukuru, Mariana Çukuru’nun içinde yer alan daha spesifik bir bölgedir. Bu çukur, Pasifik Okyanusu’nda bulunur ve bu çukura bir taş attığınızda taşın yere ulaşması yaklaşık bir saati alır.

  Okyanuslar ve hatta denizler, derinlikleri ve bu derinliklerdeki bilinmeyenleri yüzünden bazı insanlarda korku uyandırır. Bu fobiye talassofobi denir ve ben de bu durumdan muzdarip biri olarak bunca bilgiyi öğrenirken oldukça hayrete düştüm. Denizin dibindeki hayata dair her geçen gün yeni şeyler öğreniyoruz ama hep daha fazlasının olacağından şüphemiz yok. Okyanusların bizi daha ne kadar hayrete düşürebileceğini kim bilebilir?

Yağmur

7 Haziran 2020 19.00

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s