Yazı kategorisi: Genel

Türkiye Plastik Çöplüğü Olmasın!

Türkiye’de plastikle mücadele devam ederken bir yandan da plastik atık ithalatı hızla artıyor. Avrupa’nın plastik çöplüğüne dönen Türkiye’de, plastik atık ithalatı son 15 yılda 173 kat arttı.

Ülkemizde Sıfır Atık Projesi gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Fakat plastik çöp ithal ederek sıfır atık ülkesi olamayacağımız düşüncesindeyim. Kontrolsüz plastik atık ithalatı Türkiye’nin kendi geri dönüşüm sisteminde var olan sorunların artmasından başka bir işe yaramayacaktır.

Peki bu ithalat neden yapılıyor? Kazancı ne?

Birçok zengin ülke geri dönüştürülebilir atıklarını denizaşırı ülkelere gönderiyor. Çünkü ucuz ve ülkelerin geri dönüşüm hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyor, yerel depolama alanındaki yükü azaltıyor. Çöp alan gelişmekte olan ülkeler için atıklar bir gelir kaynağı. Türkiye henüz kendi çöpüyle baş edemeyen bir ülke. Atık yönetimi ciddi bir konu, kapsamlı alt yapı ve denetim mekanizmaları gerektiriyor. Alınan atıkların ne kadarının geri dönüştüğü ve ne yöntemle geri dönüştüğüne ilişkin denetim ve şeffaflık eksikliği var; bu da Türkiye’nin kendi geri dönüşüm sisteminde var olan sorunların daha da artmasına neden oluyor.

Avrupa’dan en çok plastik atık Türkiye’ye ihraç ediliyor. Önce Çin, sonra Malezya, Vietnam ve Tayland’ın plastik atık ithalatına kısıtlama getirmesiyle Türkiye plastik atık ithalatının yeni adresi haline geldi. Kendi ülkelerinde plastik kullanımına kısıtlama getiren Avrupa ülkeleri, baş edemedikleri plastik atıkları ise başka ülkelere göndererek kendi sorumluluklarından kaçıyorlar. Türkiye’ye çöpünü gönderen ülkelerin başında İngiltere, İtalya, Belçika, Almanya ve Fransa geliyor. Türkiye, Avrupa Birliği ülkelerinden 2019 yılında 14 milyon ton atık ithal ederken, atık plastik ithalatı aynı dönemde ayda ortalama 48 bin 500 ton olarak gerçekleşti. Bu verilere göre Türkiye’ye her gün 213 kamyon dolusu plastik atık yollandı.

Yeterli denetim yapılmayan bu atıklar Türkiye’nin denizlerini, toprağını kirletiyor. Üstelik koronavirüs salgınında bu plastik atıkların virüsü yayma riski de gündeme geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM ithal edilen plastiklerin virüs taşıma riskine karşı Sağlık Bakanlığı’ndan görüş istedi. İçine tıbbi atık malzemelerinin bile karışabildiği bu çöpler yalnızca doğamızı değil sağlığımızı da tehdit ediyor. Tüm dünyanın koronavirüsle mücadele ettiği bu dönemde yurt dışından Türkiye’ye girişine izin verilen plastik atıkların ithalatının acilen yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.

Bu yazıyı Greenpeace Türkiye’nin düzenlemiş olduğu kampanyadan daha çok kişinin haberdar olması maksadıyla yazdım. Sizde “Türkiye Plastik Çöplüğü Olmasın!” kampanyasına aşağıdaki linkten ulaşarak katılabilirsiniz.

TÜRKİYE ÇÖPLÜK OLMASIN KAMPANYA LİNKİ

Doğa Suden

5 Haziran 2020 19.00

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s