Yazı kategorisi: Çeşitli Konular, Genel

Teknoloji İnsanı Yalnızlaştırır mı?

Not: Bu yazıda, teknoloji kavramı sığ ve yüzeysel mânâda incelenmektedir. Sonra “Teknoloji sadece bunlardan mı ibaret, cahil!” demeyin de…

Gelişen dünyanın herhâlde en dinamik kavramı teknolojidir. Geçtiğimiz yüzyılda ve bu yüzyılda teknoloji nâmına o kadar ilerleme katettik ki hayatımızda birçok şey değişti. Peki bu hızlı atılım süreci insanı yalnızlığa mı itiyor veya itti? Ya da aksine insanı sosyalleştiren bir unsur mu oldu?

Şüphesiz teknoloji hayatımızda birçok şey değiştirdi. Tek tuşla dünyanın öbür ucundan haber alıyor haber gönderiyoruz. Bir telefonla yemek siparişi veriyoruz. Bir tıkla dünyanın en büyük ansiklopedisine yani internete giriyoruz. Bu durumları düşününce insanı yalnızlığa ittiği bir gerçek. Bu salgın bize gösterdi ki koca ofislerde büyük kasvetli mekânlarda çalışmanın lüzumu yok. Evinde çalışma masanda hatta ve hatta yatağında uzanarak ofiste yapacağın işi pek âlâ yapabiliyoruz. Veyahut koca koca binalarda bir sınıfa doluşup ders dinlememize gerek yok. Tek bir hareketimizle eğitim alabiliyoruz. Ders çalışmak veya araştırma için gidilen kütüphanelere web sitelerinden erişebiliyoruz. Yemek yemek için insan kalabalığına – büyük restoranlara – girmemize de gerek yok. Kapımıza kadar yemeğimiz geliyor ve ev konforunda yiyebiliyoruz. Alışveriş için binlerce insanın içine girip bir şey almamıza da gerek yok. Tek tuş… Hoop, kapımıza geldi alacağımız. Bu durumda herkes ev konforunda rahatlıkla yaşayabiliyor. İnsan ister istemez yalnızlaşıyor. Çünkü başka insanlara olan ihtiyacı azaldığı gibi ortak kullanım alanlarına girmekten uzaklaşıyor.

Bu durumu en anlaşılır kılan içinde bulunduğumuz bu olaylar silsilesi. Maalesef ki malûm salgın yüzünden -bir araştırmaya göre – 7 milyar dünya nüfusunun 4 milyarı evinde kalmak zorunda. Bu mücbir sebep evde yalnız başımıza dışarı çıkmaya ihtiyaç duymadan yaşamanın mümkünlüğünü bize gösteriyor. Yani teknoloji insanın yalnızlaşmasına yardım ediyor.

Bu paragraftan sonra farklı bir açıdan bakalım.

İnsan sosyal bir canlıdır. Sosyal olmak zorundadır. Ne kadar istersen iste insanların içine karışma ihtiyacı vardır.

Bugün teknolojinin getirdiği şeylerden biri de sosyal medya ve iletişim araçları. Sosyal medyada insan, adı üstüne sosyalleşmeye çalışıyor. Sosyal medya üzerinden insanları takip ediyor, gönderi paylaşıyor, gönderiler beğeniyor ve ahvali hakkında yazılar yazıp paylaşıyor. Sosyalleşme ihtiyacını buradan karşılıyor. Bugün bir arkadaşınızla sohbet etmenin en kısa en hızlı yolu nedir? Eveet doğru cevap! Telefon etmek. Açıyorsunuz telefonu saatlerce doyasıya kadar sohbet edebilirsiniz. Arkadaşlarınızla buluşmak için, yalnızlaşmamak için teknolojiye ihtiyacınız var. Arayıp veya mesaj atıp yer zaman bildirmek ve bu kadar. Kimse posta güvercini göndermiyor değil mi? Kaldı ki aslında posta güvercini de bir teknoloji. İletişim imkânlarının kısıtlı olduğu çağı düşünsenize. Posta güvercinleri bir devrim niteliğinde. Haliyle aslına bakarsak bu da bir teknoloji oluyor.

Kısacası demek istediğim şu insan yalnızlaşmamak için de teknolojiye ihtiyaç duyuyor. Yine örneğim malûm salgın. İnsanlar şu musibet bitsin dışarı atacağım kendimi diyor, teknoloji elinin altında ama yine de dışarı çıkmak istiyor. Neden? Sosyalleşmek zorundayız ve bu ihtiyacımızı kolaylaştırmak için teknolojiyi kullanıyoruz.

Şimdi geldik zurnanın zart dediği yere. Buraya kadar okuduysanız eminim içinizden “Keşke biraz da tutarlı olsaydın, bir yalnızlaştırır diyorsun bir yalnızlaştırmaz” demiş olabilirsiniz. Aslında evet ikisini de savundum. “Öyleyse cevabın nedir?” dediğinizi duyar gibiyim. Doğrusunu söylemek gerekirse böyle komplike bir konuda siyah ve beyaz olamıyor insan. Bence doğru olan gri. Orta yolu bulmak ortadan gitmek. Buradan mühim olan teknoloji değil, sizin bunu nasıl kullandığınız. Teknolojiyi kendinizi sosyalleştirmek için de kullanabilirsiniz yalnızlaştırmak için de. Yani iş sizde bitiyor. Öyleyse şimdi size soruyorum teknoloji insanı yalnızlaştırır mı, siz teknoloji ile yalnızlaşmaya mı çalışıyorsunuz?

Tarık

3 Haziran 2020 19.00

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s