Yazı kategorisi: Çeşitli Konular, Genel

Ülkeyi Kalkındıracak Olan Para mıdır Eğitim mi?

21. yüzyıl dünyasında bütün toplumların düşüncesi, eskilerin tabiriyle, “Dini, imanı para!” olmuş durumda. Sizce de ülkeleri gelişmiş kılan para mı? Sizce ülkeler maddi zenginliği derecesinde mi doğuyorlar, gelişiyorlar, yıkılıyorlar? Ya da sizce para her şey midir? Parayla her şey çözülür mü?

Bana soracak olursanız para her şey değildir. Burada banal bir üslupla “Her şeyden önce sağlık.” diyecek değilim elbette. Ancak şunu emin bir şekilde söyleyebilirim ki para bir amaç değil araçtır ve öyle olmalıdır. Yaşadığımız yüzyılda bireyler, toplumlar, devletler hatta uluslararası kuruluşlar bile bütün dert ve sıkıntılarını para ile halletme peşindeler. Tek çözüm kaynağı olarak parayı görüyorlar.

Bence eğitim her şeydir. Ancak hangi ülke olursa olsun; dünyanın en müreffeh ülkesi veya en fakir ülkesi fark etmeksizin hepsinin derdi, tasası birdir, “para”. Herkes ekonomi tartışır; siyasetçileri, aydınları, gazetecileri… Dilediğiniz bir ülkeyi seçin. Genel seçim öncesi yönetime talip olan bütün siyasetçilerin vaatlerine bakın. Ne derler? Siyasetçiler ne vadederler? “Ekonomi düzelecek, enflasyon şu kadar olacak, işsizlik bitecek, asgari ücrete zam gelecek, fakirin karnı doyacak vs.” Dahasını da rahatlıkla sıralayabilirsiniz. Hiç eğitim alanında vaat veren bir siyasetçi hatırlıyor musunuz? “Eğitimde reform yapacağız, OECD eğitim sıralamasında ülkeyi yukarılara taşıyacağız” diyen siyasetçi örneği verir misiniz? Bu arada genelleme yaparak saygısızlık etmek istemem ancak eğitim hakkında vaat veren siyasetçi sayısı bir elin beş parmağını geçmez. Başka bir örnek verelim. Haber kanallarına bakın. Akşamları yayınlanan, gece yarılarına kadar süren açık oturumlarda konular ekonomi ağırlıklıdır. Yalnız bazı önemli sınavların arifesinde veya uluslararası kuruluşların ülkeler bazında eğitim raporlarının açıklandığı zamanlarda bu açık oturumlarda konu eğitim olur. Yani anlayacağınız herkes para derdinde.

21. yüzyılda para olmadan yaşamanın imkânsız olduğu su götürmez bir gerçek. Elbette para belli başlı yerlerde lazımdır ancak mevzubahis ülkenin kalkınması ise paradan fazlasına ihtiyaç vardır. Eğer gerçekten her şey paraysa size bir sır vereyim eğitimli insanlar daha fazla para kazandırır. Ancak eğitim sadece bize para getirmez. Bilinçli bir halk, düşünen bir toplum, tartışan bir nesil, sorgulayan bir millet kısacası medeniyet getirir. Ülkeleri ayakta tutan para değil halktır. Halk varsa ülke vardır. Öyleyse neden ülkenin ana kolonlarına önem vermiyoruz? Bir ülkeyi gelişmiş yapan kriterler nelerdir? Adalet, hukuk, eğitim, yaşam standartları, ekonomi, halkın mutluluğu vs. ülkeleri gelişmiş yapan kavramlardır. Peki, temel kavram ne? Açık bir şekilde eğitim. Bir ülke, halkını ne kadar iyi eğitebiliyorsa o kadar gelişmiştir. Eğitimli halk bizi saydığımız diğer kavramlara götürür. Şu an dünyanın en zengin ülkelerine bakacak olursak en iyi üniversiteler listesinin ilk elli üniversitesinin ülkeleri bunlardır. Veya en mutlu ülkeler sıralaması, en yaşanılabilir ülkeler sıralamasına buradaki sonuçlar da farklı çıkmayacaktır.

Burada anlaşılır bir örnek vermek gerekirse bu şüphesiz Japonya olur. 2. Dünya Savaşı’nda büyük yara alan Japonya şu an Uzak Doğu’nun mihenk taşlarından biri. Bunu nasıl başardı? Parasıyla mı? Sanayisiyle mi? Yoksa eğitimle mi? Büyük kentlerine atom bombası atılmış bir ülkenin ekonomisi toparlanmak için ne kadar yeterlidir? Japonya bu günlerine eğitimle geldi. Halkını eğitti, geçmişinden ders çıkardı geleceğine yön verdi. Eğitimli ve bilinçli halkıyla yeniden Japonya oldular. Şu an teknolojinin ana vatanı Japonya neredeyse. Büyük, istikrarlı bir ekonomisi var. Yani paraya ve refaha eğitimle ulaştı.

Velhasılıkelam her şeyin paradan ibaret olmadığını, ülkeleri ve milletleri ancak ve ancak eğitimin kurtarabileceğini kavramamız gerekiyor. Hep beraber daha çok çalışmalı, daha çok çabalamalıyız. Müreffeh bir devlette yaşamak istiyorsak okumalıyız, öğrenmeliyiz, öğretmeliyiz, araştırmalıyız, bilmeliyiz. Bizler bu ülkeleri, bu dünyayı atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan emanet aldık! Emanete hıyanet etmemek için ne yapıyoruz, “Önce Eğitim” diyoruz!

Tarık

27 Mayıs 2020 19.00

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s